Věděli jste, že právě obočí dodává naší tváři výraz a že s řídkým nevýrazným obočím působíme unavenější a starší? Krásně husté a zatočené řasy jsou pak symbolem zdraví a mládí. Pojďme se podívat, jak o naše řasy a obočí pečovat, i čeho se naopak vyvarovat.
Základem péče o řasy i obočí je odličování!
Alfou a omegou krásných a zdravých řas je správné a každodenní odličování. A to hezky důkladné – řasy totiž v tomto případě vyžadují stejnou péči jako naše pokožka. I na nich ulpí nečistoty z okolí, o zátěži způsobené nánosy řasenky ani nemluvě…
Stejně důležité jako samotné odličování je ovšem i jeho technika. Pokud nepostupujeme správně, řasy se mohou začít lámat. Správným odličováním naopak můžeme dokonce podpořit jejich růst… A stejně je tomu u obočí. Tedy jdeme na to:
Co si připravit:
– Na odličování si pořiďte kvalitní odličovač, co nejméně mastný, zato s obsahem aktivních látek – velké oblibě se tak dnes těší ty, které obsahují jemné tenzidy z kokosového oleje, aloe vera nebo kolagen.
– Řasy i obočí odličujte nejlépe tamponky vyrobenými ze 100% bavlny.
Jak odličovat řasy krok za krokem:
– Tamponek namočíme do čisté studené vody. Vyždímeme ho, naneseme na něj odličovač (přiměřené množství, více neznamená vždy lépe) a ten necháme chvíli působit.
– Tamponek pak přitiskneme na oko a opět ho necháme 10 až 30 sekund působit (ano, odličování při sledování vašeho oblíbeného seriálu je rozhodně výhodnější).
– Tamponkem sjedeme po řasách jemně a pomalu dolů – tolikrát, dokud nejsou řasy i jejich okolí zcela čisté.
– Pozor: Nikdy řasy neodličujeme směrem do stran, jak to mnoho žen dělá! Použijeme-li k tomu ještě sílu, řasy tím nevýslovně ničíme, poškozujeme si jemnou kůži očního okolí a přivoláváme vrásky.
– Tamponek nakonec přeložíme na polovinu a očistíme jím spodní část oka pod řasami.
– Pokud si chcete být jisté, že na řasách nezůstaly žádné zbytky řasenky, přejeďte mezi nimi ještě vatovou tyčinkou namočenou v odličovači.
Jak odličovat obočí:
– Zejména pokud používáte tužky, pudry a jiné kosmetické přípravky na obočí, je důležité ho večer pečlivě a správně odlíčit.
– Postup je stejný jako u řas, jen odličujeme vatovým tamponkem od očního koutku k jeho vnějšímu.
2. Čisté řasy a obočí volají po výživě
Během noci mají řasy i obočí dostatek času, aby se, zcela čisté, nejen zregenerovaly, ale také načerpaly potřebnou výživu. Tu jim můžeme dodat séry a kondicionéry.
Vyzkoušet můžete například nový BeautyLash Style & Protect gel s inovativním složením 3v1. Je určen na řasy i obočí a oběma udělá nevýslovně dobře díky tomu, že obsahuje aktivní látky, jako je D-panthenol, vitamin E nebo glycerin.
Je certifikovaný jako veganský a je tak určen i pro citlivou pokožku. Řasy i obočí tak ideálně vyživí, zvlhčí a dodá jim lesk. Pokud si řasy a obočí barvíte, zabrání vyblednutí barvy. A tento přípravek můžete používat i přes den – je perfektním pomocníkem při stylingu obočí, které perfektně zafixuje do požadovaného tvaru.
Tip: Sérum s trsovníkem lékařským
Noční záležitostí, která dokáže zázraky, pak jsou séra podporující růst řas i obočí, protože někdy potřebujeme i nějaký ten chloupek nechat znovu narůst… Důležité tady ovšem je vybrat si skutečně kvalitní sérum a pak vydržet v jeho používání, protože řasy i obočí rostou a “krásní” jen tehdy, když o ně pečujeme pravidelně.
Vyzkoušet můžete RefectoCil Lash&Brow Booster, který obsahuje výtažky z karibského korálu Trsovníku lékařského, díky němuž uvidíte už po šesti týdnech první výsledky, a po deseti týdnech budou vaše řasy viditelně hustší i delší.
3. Řasy a obočí potřebují i správnou stravu
Nezapomínejme ale, že i péči o řasy a obočí je třeba brát komplexně, a vše začíná u našeho životního stylu a především u zdravého stravování. Nezapomínejte na dostatek vitamínů, bílkovin a nenasycených mastných kyselin.
Našim řasám a obočí pak můžeme pomoct tím, že jim dodáme více zinku, železa, selenu – například v ořeších a luštěninách. A vyzkoušet můžete lněný a konopný olej, které jsou balzámem nejen pro řasy a obočí, ale také pro naši pleť.
4. Dejte někdy řasám a obočí volno
Tahle rada je nad zlato. I naše řasy a obočí potřebují někdy volno a odpočinek od všech kosmetických přípravků, a to i od těch nejúžasnějších (pravda, ne v cyklu růstových sér:-). Nechte je proto někdy trochu vydechnout…
5. Prohlídka kosmetické taštičky
V péči o řasy a obočí se rozhodně vyplatí udělat důkladnou prohlídku svých kosmetických přípravků – zejména toho, v jakém jsou stavu a zda jim už nevypršela expirace. A to se týká především řasenek, ale také stínů a nejrůznějších přípravků na obočí.
Řasy v číslech…
A nakonec je tady jedna zajímavost, kterou je ale dobré znát, protože hovoří o tom, že s řasami a obočí toho vždycky můžeme ještě spoustu udělat…
Oční řasa má průměrnou délku života 5 měsíců a projde několika růstovými fázemi od růstu až po uvolnění. Řasy ovšem neustále dorůstají a na horním víčku jich máme cca 150 až 200, na dolním 70 až 100, a pozor: rostou hned ve 3 až 4 řadách!
Za celý život nám pak narostou řasy v délce (jedna vedle druhé za sebou) téměř 3 km.
A ta nejlepší zpráva nakonec: na rozdíl od vlasů si řasy umí zachovat pigment a šedivějí velmi pozdě, nebo vůbec.