Stejně, jako sledujeme etikety na potravinách, měli bychom si důsledně hlídat i složení kosmetiky. Často totiž obsahuje látky, o nichž se mluví jako o potenciálně nebezpečných, i když zatím nejsou zakázané. A právě takovým látkám bychom se měli ve vlastním zájmu maximálně vyhýbat. Jednou z takových sloučenin je i 1,2,4-trihydroxybenzene (1,2,4-THB), který bohužel můžeme najít i v mnoha barvách na řasy, obočí nebo třeba v barvách na vlasy.
O mnoha látkách se ví, že nejsou pro naše zdraví přínosem, a nejspíš mohou i škodit. Nejsou sice dosud zakázané, ale považují se za potenciálně nebezpečné. Mezi takové látky patří i 1,2,4-trihydroxybenzene, který je hojně používaný v barvách jako tzv. autooxidační barvivo, tedy k barvení bez použití peroxidu.
Sledujte složení barev na vlasy, řasy a obočí
EU již loni označila tuto látku za potenciálně nebezpečnou. Podle vědecké komise EU není barvicí sloučenina 1,2,4-trihydroxybenzen (1,2,4-THB) bezpečná pro použití v šamponech a barvách na vlasy, řasy a obočí. Ve svém stanovisku zveřejněném dne 26. června 2019 Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitelů (SCCS) uvedl, že „nepovažuje 1,2,4-THB za bezpečný z důvodu potenciální genotoxicity. To je – velmi laicky řečeno – proces, kdy může docházet ke změnám ve struktuře a funkci genů (plné znění stanoviska je možné nalézt zde).
Loňské vyjádření SCCS ale nebylo prvním případem, kdy se vědci touto látkou zabývali. Již v prosinci 2012 bylo vědeckým panelem SCCS konstatováno, že látka 1,2,4-THB je extrémním senzibilizátorem kůže. To znamená, že vyvolává přecitlivělost pokožky, zvláště při opakovaném působení. K senzibilizaci dochází například při vzniku alergií, astmatu, ekzémů, kopřivky…
Zjistit však více o možném působení látky 1,2,4-trihydroxybenzene na strukturu a funkci genů, by bylo možné jen při testech in vivo (naživo), které ale nejsou povoleny. (ZDROJ: https://ec.europa.eu a lekarske.slovniky.cz)
Doporučení odborníků i zdravý rozum
Z těchto příkladů i značného zájmu odborníků, který látka 1,2,4-trihydroxybenzene vyvolává, je zřejmé, že nepůjde o úplně nevinnou „ingredienci“. Proto určitě stojí za to řídit se doporučeními odborníků a také zdravým rozumem a vybírat si raději vždy ty kosmetické přípravky, které tuto potenciálně nebezpečnou látku neobsahují.
Až si tedy budete příště kupovat barvu na řasy a obočí nebo barvu na vlasy, přesvědčte se nejprve, že v jejím složení 1,2,4-trihydroxybenzene není.