Zvolit správnou barvu na obočí nemusí být tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Kromě složení a značky se také vyplatí věnovat pozornost výběru správného odstínu, zejména pokud máte barvené vlasy. Obočí samotné podléhá rozmarům módy a trendů, ale vždy platí, že se o něm uvažuje právě v souvislosti s barvou vlasů. Připravili jsme proto shrnutí nejlepších barevných kombinací vlasů a obočí a přidali i pár typů, jakým kombinacím se naopak raději vyhnout.
Obočí je důležitější, než by se mohlo zdát
„Obočí je jedním z nejdominantnějších rysů obličeje, a tak není divu, že mu byla vždy věnována značná pozornost. Navíc plní i jiné funkce než pouze ty estetické. Především chrání oči před potem a jinými nečistotami, stejně jako řasy. Obočí je ovšem velmi důležité i v oblasti mezilidské komunikace. Pomáhá totiž s vyjádřením emocí, a to hlavně v případech, kdy jsme něčím překvapeni nebo rozčíleni. Náš momentální emoční stav se tak zdůrazní a je lépe rozpoznatelný pro ostatní, což ve svém důsledku pomáhá předcházet nedorozuměním,“ říká Christine Akbaba, přední rakouská stylistka, která zastupuje značku Refecto
Historie barvení obočí
Barvení obočí ale vůbec není nový trend. Už ženy ve starověkém Egyptě se proslavily způsobem, jakým si zvýrazňovaly oči. Především si je rámovaly silnými linkami (jen vzpomeňte na uhrančivě krásnou královnu Kleopatru…). Totéž ovšem platilo i v případě obočí – uhlově černou barvou byste v té době rozhodně nic nezkazili. Navíc Egypťanky věřily, že make-up a výrazné obočí mají kouzelné účinky.
Také ve starověkém Řecku se obočí barvilo. Černou substanci z kadidlovníku, která k tomu tehdy sloužila, používaly především svobodné ženy. Ty vdané už preferovaly přirozenější vzhled.
Nebyla to ale pouze černá barva, po které ženy sáhly, když tehdy chtěly být “in”. Například ve středověké Anglii bylo trendy obočí v různých odstínech červené. Ženy tak vzdávaly hold své královně, Alžbětě I., která se pyšnila rudými loknami.
Ikonické úzké a dramaticky tvarované obočí ve 20. letech minulého století bylo zase symbolem ženské svobody. Když se takto podíváme do minulosti, zjistíme, že ženy si barvily obočí z nejrůznějších důvodů. Společný cíl byl ale napříč časem stále stejný – a sice vypadat co nejlépe.
Chcete se podívat, jak nosily obočí slavné ženy naší historie? Přečtěte si článek Obočí: Velký přehled trendů posledních 100 let.
Proč barvit obočí?
Obočí může zásadně změnit náš vzhled, proto je otázka, zda a jak jej barvit, více než logická. Barvení se doporučuje především ženám, které jsou už léta zvyklé barvit si vlasy. U nich je pak rozhodující, jak výrazná je změna barevného tónu vlasů oproti tomu přírodnímu.
V současnosti je populární plné bohaté obočí, proto pro jeho barvení ženy nejčastěji volí tmavší barvu, která opticky dodá obočí tvar a hustotu. Tmavší obočí navíc přitahuje pozornost k očím, což je také jeden z důvodů, proč se dnes ženy do barvení obočí pouští.
Barva na vlasy i na obočí?
Odpověď je jednoznačná – ne! Už jen samotné nebezpečí, že se barva dostane do očí, by vás mělo odradit od myšlenky použít k barvení obočí barvu na vlasy. Kromě toho je kůže okolo obočí tak citlivá, že by neměla být vystavena agresivním barvám na vlasy. Dnes existuje spousta barev, které jsou určeny právě k barvení obočí, proč je tedy nevyužít?
Salon, nebo domácí barvení?
Rozhodla jste se, že chcete změnit barvu svého obočí, ale váháte, jestli jít do salonu, nebo to zkusit sama doma? Každá varianta má samozřejmě svá pro a proti, jedno ale zůstává stejné – vždy byste si měla dát obzvláště pozor na složení, a tudíž kvalitu barvy na obočí, kterou použijete. Dbejte na to, aby barva byla dermatologicky i oftalmologicky testovaná, aby vám nepodráždila jemnou kůži okolo očí.
Barvy, které se používají v salonech, mají intenzivnější pigmentaci, a proto déle vydrží. Barva na obočí RefectoCil, značky, která už léta udává tón ve stylingu obočí, vydrží například až šest týdnů a pracují s ní ve většině salonech i brow barech. Oproti tomu barvy, které koupíte v drogerii, tak dlouhou výdrž nemají, většinou kolem dvou až tří týdnů. Důvod je prostý – barvy s vyšší intenzitou pigmentace jsou náročnější na aplikaci, proto by je měli používat pouze odborníci, kteří mají s barvením obočí praxi.
Pro domácí barvení řas a obočí ale máme také jeden vyzkoušený tip: dobrou volbou jsou barvy, jejichž složení se skládá převážně z přírodních látek. To znamená, že s nimi můžete s klidným svědomím obarvit i řasy. A kdo by nechtěl mít dva produkty v jednom? Například Barvy na řasy a obočí Vegan BeautyLash – jak název napovídá – vznikly na rostlinné bázi, a jsou tedy velmi šetrné, protože neobsahují žádné oxidanty.
Obočí a móda
Stejně jako vlasy a oblečení ani obočí se nemůže vyhnout vlivům nejnovějších trendů a módy. Důležité ale je uvědomit si, že pro trendy u obočí platí to samé, co pro trendy v jakémkoliv jiném odvětví – ne každý trend vám bude lichotit a ne každý trend se vám bude líbit. Není proto třeba lámat barvení obočí přes pomyslné koleno. Extrémně extravagantní trendy stejně využijí především módní návrháři a modelky na molech. To samozřejmě neznamená, že by vás to mělo odradit, pokud zrovna po jednom z divočejších trendů toužíte!
Jaký odstín je ten správný?
Ačkoliv by se zdálo, že černou nikdy nejde nic zkazit, u obočí musíte být při volbě odstínu opatrnější. Černé obočí v kombinaci s platinově blond vlasy přece jen vypadá tak trochu komicky. Pokud si nejste jistá, po kterém odstínu sáhnout, máte vždy možnost zajít na konzultaci do salonu. Pro dosažení požadované barvy většinou budete potřebovat dva odstíny, což je v salonech běžná praxe. RefectoCil nabízí na svých webových stránkách skvělou pomoc při hledání, jaké odstíny použít.
Tmavší obočí ke světlejším vlasům? Nevadí!
Přírodní blondýnky mají někdy problém takzvaného neviditelného obočí. V době, které dominují výrazná a plná obočí, nemůžete udělat chybu, pokud zvolíte barvu, která je o několik odstínů tmavší než vaše vlasy. Krásně tak orámujete svůj obličej a zároveň zvýrazníte barvu očí. Kromě toho tím také docílíte looku, který bude působit odvážněji a obecně více trendy. Je pravda, že v roce 2018 se mluví o trendu neviditelného obočí pozitivně a odbarvená obočí se objevují na módních přehlídkách po celém světě. Nicméně v tom také tkví největší problém tohoto trendu – je určen primárně pro modely a modelky a na ulicích ho běžně neuvidíte.
K zrzavým vlasům zkuste spíše hnědou
U žen, které se mohou chlubit přírodními zrzavými vlasy, není paradoxně příliš obvyklé stejně barevně laděné obočí, proto není nutné barvit na ten samý odstín i obočí. Při nevhodně zvoleném odstínu totiž rudé obočí nemusí vypadat moc dobře, naopak celý look může působit uměle. Pokud jste zvolila na vlasy tmavší barvy, jako je rudá nebo vínová, tedy odstíny spíše chladnější, pak sáhněte po hnědých barvách na obočí. Naopak ke světlejším odstínům zrzavých vlasů se spíše hodí obočí s nenápadnými odlesky měděné.
Tmavé vlasy = tmavé obočí
Barva obočí je přirozeně tmavší než odstín vlasů. Pokud jste tedy blondýnkou, která se lépe cítí jako brunetka, neměla byste zapomenout obarvit na tmavší odstín i obočí. Naopak pokud je vaše obočí přirozeně tmavé, můžete si zesvětlování odpustit. Obecně platí, že čím chladnější odstín vlasů zvolíme, tím tmavší může být i obočí. Pořád by se ale měly brát v potaz jednotlivé tmavší odstíny.
Šťastné černovlásky
Černovlásky to mají v tomto případě velmi jednoduché. Vzhledem k barvě svých vlasů si mohou dovolit s klidným svědomím i černou barvu na obočí. Například tu od BeautyLash můžete použít i na řasy! Jediné, co si následně musíte pohlídat, je samotný tvar obočí. Takhle tmavý odstín totiž zvýrazní každý jednotlivý chloupek, což potom může vést k tomu, že bude třeba obočí více tvarovat.
Barevné obočí? Co zvážit před barvením
Pokud se bavíme o možných barevných kombinacích, byla by rozhodně škoda nezmínit barevné obočí. S trendem barevných vlasů není překvapením, že i barvy na obočí se začínají rozšiřovat o neobvyklé odstíny, jako je modrá nebo růžová. Pokud patříte mezi odvážné ženy, které by se takovým obočím chtěly pyšnit, pak je třeba zvážit to, jak moc své obočí ještě tvarujete tužkou na obočí. Protože čím neobvyklejší odstín máte, tím hůř budete s velkou pravděpodobností hledat vhodnou tužku na obočí. Stejně tak je třeba vzít v potaz vlastní barvu vlasů – k chladnějšímu odstínu doporučujeme vybrat chladnější odstín požadované barvy na obočí, a naopak.
Závěrem nezbývá než dodat, že je samozřejmě nejdůležitější, s jakou barvou obočí se cítíte nejlépe vy. Neříká se přece nadarmo, že pravidla jsou tady od toho, aby se porušovala!
Autorka textu: Michaela Havlíčková